Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
Artykuł z Kulis Powiatu

JAŚKOWICE Gra terenowa, nauka szydełkowania i tworzenia przedmiotów z makramy, degustacja potraw dzikiej kuchni i rozstrzygnięcie konkursów – to główne punkty programu festynu „Jaśki”, który we wsi odbył się w piątek 15 sierpnia.
Do udziału w grze terenowej nikogo nie trzeba było zmuszać, bo na ochotnika zgłosiło się sporo osób - czternaścioro dzieci i trzech dorosłych.  
Nie spodziewałem się, że będzie aż tylu chętnych – cieszy się sołtys Jacek Ramach, który przewodził tej wyprawie.
Trasa gry wiodła przez pola, park, centrum wioski. Organizatorzy tak ją urządzili, by na uczestników czyhały przeszkody. Zawodnicy nie zrażali się tym, że musieli na przykład przejść pięć metrów nie dotykając stopą ziemi (mieli do dyspozycji dwie skrzynki do butelek), ominąć „miny” z założoną opaską na oczach, spotkać się z duchem w tej roli Marek Lis przy źródełku, czy nawet zbudować prawdziwy szałas. Trasę pokonali w dwie godziny i  wszystkim zadaniom sprostali bardzo dobrze.       
Podobały się nam, a niektóre były nawet trudne – przyznają Emilka Zimoch i Ala Szynklarz.
W trakcie festynu urządzono też wystawę wyrobów własnych tych pań, które uczestniczyły w letnich zajęciach z szydełkowania i decoupage. Kobiety zaprezentowały kolekcję fantastycznych toreb wykonanych na szydełku oraz rozmaite przedmioty ozdobione techniką decoupage. Można było również krok po kroku nauczyć się techniki makramy. Tę sztukę wiązania sznurków bez użycia szydełka, drutów, czy igieł pokazywała Jadwiga Mosandl.
Na szydełku pracuje się z jedną nitką, a tutaj można nawet ze stoma – wyjaśnia pani Jadwiga. – Ale w zasadzie makrama nie jest trudna do nauczenia.
Jadwiga Mosandl zapraszała także na degustację potraw kuchni dzikiej, czyli z apteki Pana Boga. Biesiadnicy kosztowali tartą z pokrzywą i podagrycznikiem, chleb z ziołowym masłem, a popijali lemoniadą zrobioną z dużą ilością krwawnika. Wszystko było bardzo smaczne.
Zawsze, kiedy zrywam czy to pokrzywę, czy podagrycznik, dziękuję Panu Bogu i tym ziołom, że mogę je jeść – zdradza Jadwiga Mosandl. – Proszę, żeby ludzie szanowali naturę i żywili się nią, zwracali uwagę na to, jak wielkie mamy dary, a nie tylko je tępili. Jak przekonać do swojej racji? Po pierwsze – mamy te zioła za darmo, po drugie – są bardzo zdrowe, a po trzecie - nie są zmodyfikowane i jest w nich dużo minerałów.  
Oprócz zdrowej żywności sporo emocji wywołało rozstrzygnięcie trzech konkursów.
W pierwszym – fotograficznym, gdzie sfotografować można było w zasadzie wszystko, co wiązało się z Jaśkowicami, najwyżej została oceniona Weronika Ramach przed Weroniką Iskierką, Aleksandrą Mączką i Bartoszem Lizurejem. W drugim konkursie na najciekawsze propozycje nazw ulic i placu we wsi, wyróżniono Małgorzatę Wacławczyk, Wiesławę i Stefana Pawlickich, Piotra Chądzyńskiego, Weronikę Iskierkę i Emilkę Zimoch. Natomiast w trzecim – na najbardziej pomysłową kompozycję z kwiatów i ziół, z racji minionego święta Matki Boskiej Zielnej, najwyżej uplasowała się Anna Krzus, a potem kolejno Emilia Swoboda, Anna Figiel i Janina Kijak.
Ogólnie jestem zadowolony z przebiegu imprezy – kończy Jacek Ramach. - Cieszy mnie to, że w czasie festynu dzieci zbudowały szałas, ogaciły go sianem, że panie zaprezentowały efekty swojej pracy na warsztatach, że kosztowano zdrowe jedzenie i swojskie wypieki. Cóż nam więcej trzeba było …    
EW
Zdjęcia EW / Weronika Ramach  
Tarta z pokrzywą i podagrycznikiem

Przygotować 40 dag mąki pszennej, kostkę masła (20 dag), 2 łyżeczki soli, 10 łyżek wody. To wszystko zagnieść i odstawić do lodówki na 2 godziny. Następnie zebrać około pół wiaderka pokrzyw i podagryczników. Umyć i grubo posiekać. Potem pokroić na drobno 2 – 3 cebule i podsmażyć na oleju. Dodać do niej posiekane zioła. Kiedy to wszystko troszkę się poddusi, posolić, dodać szczyptę gałki muszkatołowej i pieprzu. Chwilkę podsmażyć. W misce roztrzepać 4 jaja z odrobiną śmietany i wymieszać z ziołami. Na blasze rozprowadzić ciasto, wyłożyć na nie przygotowaną masę i piec przez 35 minut w temperaturze 170 st. C.         

Aktualności

Piknik Rodzinny

Światowy Dzień Dziergania

Festyn Rodzinny

 

 


woj. Opolskie
Powiat kluczborski, gmina Byczyna
e-mail: info@jaskowice.com




Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA