Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
Infradźwięki

Foto
Infradźwięki, czyli fale w zakresie częstotliwości mniejszych od słyszalnych, oraz hałas niskoczęstotliwościowy [17] (do 500 Hz). Poziom tego hałasu jest zależny od przyjętej konstrukcji i waha się w granicach 100–107 dB(A) przy turbinie. Maleje w miarę oddalania się od niej. W zakresie infradźwięków dominują częstotliwości 1–5 Hz. Infradźwięki są falami bardzo długimi, rozprzestrzeniającymi się na wiele kilometrów i przenikającymi nawet ściany betonowe. Na skutek rezonansu i małej skuteczności ich ekranowania są powodem znacznej uciążliwości w budynkach mieszkalnych położonych w bliskim sąsiedztwie elektrowni wiatrowych.

Zgodnie z tym co mówi profesor dr hab. Jerzy Jurkiewicz (neurochirurg, neurolog, anestezjolog) problemy zdrowotne dotykają ludzi mieszkających do 8km od turbin wiatrowych! Link do wykładu (youtube)

 Hałas infradźwiękowy jest kompletnie ignorowany przez inwestorów wiatrowych, którzy udają, że problemu po prostu … nie ma – bo go … nie słychać. Tymczasem 1 stycznia 2012 roku Dania – kraj o ogromnym doświadczeniu z wiatrakami wprowadziła restrykcyjne normy emisji infradźwięków własnie z wiatraków (20dB). Dania przerobiła już też problem uciążliwości wiatraków dla okolicznych mieszkańców. W skutek masowych protestów największa duńska firma energetyczna DONG Energy już w zeszłym roku wydała oświadczenie że: “ani jednego nowego wiatraka na duńskiej ziemi”. Dong zapowiedział też, że będzie budował nowe instalacje już jedynie na morzu i … w innych krajach.

Inwestor porównuje generowanie infradźwięków przez turbiny wiatrowe do tych generowanych przez autobus. Tylko, że autobus przejeżdża i już go nie ma, a wiatrak emituje infradźwięki cały czas! Proszę sobie wyobrazić autobus, który krąży wokół domu cały dzień i całą noc.

Materiały:
- Krystyna Pawlas. Wpływ infradźwięków i hałasu o niskich częstotliwościach na człowieka – przegląd piśmiennictwa. „Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy”. 2 (60), s. 27–64, 2009.)
- Dr n. med. Nina Pierpont "Syndrom turbin wiatrowych", książka w j. polskim do pobrania poniżej.

Załączniki:

Aktualności

Piknik Rodzinny

Światowy Dzień Dziergania

Festyn Rodzinny

 

 


woj. Opolskie
Powiat kluczborski, gmina Byczyna
e-mail: info@jaskowice.com




Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA