Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
Opis

Foto

14 listopada 2014 r. w Jaśkowicach podsumowanie projektu edukacyjnego  "Co ma Gęś wspólnego ze Świętym Marcinem?"

Projekt ten realizowany był od września 2014 w Publicznym Gimnazjum w Byczynie przez 36 uczniów gimnazjum. Koordynatorkami projektu były pani Jolanta Zimoch oraz pani Małgorzata Patyk-Kwapis.
Nauczycielami współrealizującymi byli: pani Agnieszka Stanisławska-Jędrasiak, pani Joanna Radziewicz oraz ksiądz Łukasz Przybyła. Projekt prowadzony był przy współpracy Stowarzyszenia  Rozwoju Wsi „Jasiek” w Jaśkowicach.

Podsumowanie rozpoczęło się korowodem z lampionami, któremu przewodził Święty Marcin na białym koniu. „Białego” konia udostępnił nam pan Janusz Jasiński z Gołkowic, a w rolę św. Marcina wcielił się Damian Jerczyński – uczestnik projektu.

Do korowodu, który przemaszerował przez pół wsi, oprócz uczniów biorących udział w projekcie, przyłączyli się dość licznie mieszkańcy Jaśkowic i Byczyny, zaproszeni goście, rodzice i nauczyciele gimnazjum.

Na sali RSP w Jaśkowicach odbyła się dalsza część podsumowania. Miała tu miejsce prezentacja uczniowskich osiągnięć, zdobytych podczas projektu wiedzy, umiejętności i kompetencji.

Na początek uczniowie przedstawili krótki spektakl Święty Marcin i Gęsi, po którym wszyscy widzowie znali już odpowiedź na zawarte w temacie projektu pytanie: Co ma Gęś wspólnego ze Świętym Marcinem?
Po spektaklu Maksymilian i Julian Zimoch zapoznali wszystkich z Legendą o rogalach święto-marcińskich - autorką której jest Eliza Piotrowska. Legenda w zabawny sposób przedstawia genezę rogali świętomarcińskich w Poznaniu oraz dla wszystkich radę św. Marcina:  „Innym pomóż chcesz Walenty, własne rozwijaj talenty”.

Następnie widzowie oglądali prezentację multimedialną o Święcie 11 listopada – Odzyskanie Niepodległości, po której odbyło się ogłoszenie wyników konkursu, który towarzyszył projektowi – Konkurs na najdorodniejszą Gęś Świętomarcińską.

W konkursie wzięło udział 66 prac, które można było podziwiać na wystawie podczas podsumowania oraz obecnie w Izbie Tradycji w ratuszu - do końca grudnia 2014r.
Komisja w składzie: panie Wiesława Pawlicka, Magdalena Żółtaszek, Jolanta Zimoch, Małgorzata Patyk-Kwapis oraz pan Krzysztof Chojak nagrodziła i wyróżniła  łącznie 20 uczestników w czterech kategoriach wiekowych od przedszkolaków po dorosłych. Dużym udziałem odznaczyli się uczniowie OHP Gimnazjum dla Dorosłych w Polanowicach, którzy oddali 19 prac.

Do wręczania dyplomów i nagród  dla laureatów zostali poproszeni pani vice dyrektor Barbara Dereń oraz sołtys Jaśkowic pan Jacek Ramach.

Podsumowaniu towarzyszyły kiermasze. Wcześniej wspomniany kiermasz Świętomaciński oraz słodki kiermasz Rogalików, ciast i ciasteczek przygotowany przez gospodynie z Jaśkowic. Podczas podsumowania można też było podziwiać i zakupić wyroby z drewna, których twórcą jest po części natura, a po części pan Jacek Ramach. Nie dotarła do nas pani Justyna Wolny, która jest autorką nagród dla laureatów naszego konkursu, a którymi to były gęsi i gąski wykonane z gliny.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które z życzliwością i chęcią włączyły się do  pomocy podczas realizacji projektu i samego podsumowania.


Aktualności

Piknik Rodzinny

Światowy Dzień Dziergania

Festyn Rodzinny

 

 


woj. Opolskie
Powiat kluczborski, gmina Byczyna
e-mail: info@jaskowice.com




Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA